Purvītis. Koši pelēkais latvietis

2.maijā 201.kabinetā visu dienu mācību projekta  “Latvijas Skolas soma” ietvaros skolēni un arī pedagogi varēja piedalīties brīnišķīgās un arī neparastās ebru mākslas nodarbībās, ko vadīja māksliniece Anda Kolosova kopā ar savu asistentu Arno. Kopumā notika 7 nodarbības septiņām skolēnu un arī pedagogu grupām. Jāpiezīmē tas, ka katra nodarbība  ilga 40 minūtes. Katra nodarbība bija sadalīta divās daļās.

Nodarbības pirmajā daļā māksliniece nedaudz iepazīstināja ar sevi un savu asistentu, pēc tam viņa uzdeva skolēniem jautājumu par kabinetā esošo latviešu vecmeistara – gleznotāja  Vilhelma Purvīša gleznu: “Lūdzu, apskatiet uzmanīgi  šo Vilhelma Purvīša gleznu! Nosauciet, kādas krāsas jūs tajā redzat?” Skolēni minēja gandrīz visas krāsas, izņemot melno. Nodarbību vadītāja bija gandarīta par skolēnu vērīgumu un atsaucīgumu. Anda akcentēja, ka Vilhelma Purvīša gleznā krāsu daudzveidība izgaismo darba pamatideju par pavasara skaistumu un  tā daudzveidīgumu.

Tālāk māksliniece turpināja ar stāstījumu par to, kas ir ebru. Izrādās, ka ebru tehnikā top zīmējumi uz ūdens bāzes. Zīmējums tiek veidots, uzpilinot ar pipeti vairākus ūdenī nešķīstošās krāsas pilienus. Krāsas nesaplūst savā starpā un veido neatkārtojamus ornamentus.  Parasti pilina vairāku toņu pilienus, ko  pēc tam ar ķemmes vai gara un plāna kociņa palīdzību “izzīmē” tā, kā zīmētājs vēlas. Kad zīmējums ir gatavs, var paņemt papīra lapu un to uzmanīgi uzklāt uz zīmējuma. Jānogaida dažas sekundes, tad lapu, uzmanīgi paņemot aiz malām un ļaujot ūdenim notecēt, noņem no zīmējuma un noliek uz horizontālās virsmas un ļauj nožūt. Anda arī nodemonstrēja, kā ir jāstrādā ebru tehnikā. Skolēni ar lielu interesi vēroja mākslinieces darbošanos. Nodarbības otrajā daļā skolnieki varēja paši darboties. Viņi ar lielu interesi un aizrautību veidoja savus ebru zīmējumus: kādam bija ” egle”, citam atkal “ziedu dārzs” vai “ziedoša ābele” u.c. Katrs šajās nodarbības tapušais ebru zīmējums ir unikāls. Skolēni un arī pedagogi jutās pateicīgi par iespēju piedalīties šajās nodarbībās, kurās ir gūta jauna un mākslinieciski radoša pieredze, apgūtas jaunas zināšanas un prasmes.

Ļoti iespējams, ka tieši šīs nodarbības ir impulss kādam nākotnē topošajam ebru māksliniekam vai māksliniecei!

 

Latviešu valodas un literatūras skolotāja Ilze Bleidele